#1 2009-11-17 21:36:23

Guerreiro

Nieznajomy

Punktów :   

Berimbau

Berimbau jest zrobiony z drewnianego łuku, około 1,5 metra długiego, od 2 do 3,5 centymetra szerokiego w przekroju. Na jego grubszym końcu wykrawany jest mały kołek, do którego przymocowany jest stalowy drut. Drugi koniec pokryty jest skórzaną łatką, która zapobiega wrzynaniu się druta w pękające drewno. W dzisiejszych czasach drut wybierany jest z wnętrza starych opon samochodowych. Dawniej używano wnętrzności zwierzęcych. Wysuszona, wydrążona w środku tykwa, zwaną "cabaça" w portugalskim, służy jako pudło rezonansowe potęgujące dźwięk instrumentu. Szeroki, okrągły otwór wycinany jest w miejscu, gdzie dochodziła do owocu łodyga, a po przeciwnej stronie wiercone są dwie dziurki, przez które przepuszczana jest linka, łącząca "cabaça" z łukiem. Berimbau trzymany jest zazwyczaj w lewej dłoni razem z kamykiem, monetą albo metalowym guzikiem (vintém), który wytwarza jeden z dwóch dźwięków, zależnie czy dotyka się nim drut czy nie.

Offline

 

#2 2009-11-17 21:43:42

...

Administrator

Punktów :   

Re: Berimbau

Odnośnie berimbau mam pytanie: czy jest on wykonany z drewna konkretnej rośliny, czy może być dowolna? Instynktownie bardziej mi podchodzi konkretny rodzaj drzewca, skoro ten instrument jest dla capoeristia świętością.

Pytanie zadaję ze względu na to, że moim hobby jest etnobotanika, zamawiam nasiona tykw (które naturalnie przydadzą się na inne rzeczy, chociażby naczynie na yerba mate, bo właśnie z niego tworzy się je w Brazylii) i chciałbym zabrać się za stworzenie własnego berimbau. A może jest znany jakiś gotowy przepis na to cudo?
W jakimś filmie dokumentalnym o capoeirze widziałem, jak mestre wraz z grupką uczniaków wybrał się z tykwą, kijem oraz oponą na dach budynku i, zanim jeszcze trening się rozpoczął, po prostu na miejscu, wspólnie, zrobili ten podstawowy instrument.

Offline

 

#3 2009-11-17 21:54:20

Guerreiro

Nieznajomy

Punktów :   

Re: Berimbau

Rodzaje drewna często używane jako verga: Beriba, Canduru, Alaca, Taipoca, Camacari lub Massaranduba. Najlepiej gdyby był zrobiony z jednego z tych rodzai drzew, możesz wykorzystać trzeba rosnące w Twoim otoczeniu. Odnośnie filmu, fragment, który opisałeś jest w filmie Capoeira Wojownicy Tańca. Strunę można wziąć z opony, tykwe z kwiaciarni, patyk tak samo.

Offline

 

#4 2009-11-17 22:01:11

...

Administrator

Punktów :   

Re: Berimbau

Cóż, jeśli nie uda mi się sprowadzić jakiegoś z gatunków, które podałeś powyżej, to właśnie tak zrobię i "wykorzystam rosnące w moim otoczeniu". W takiej ostateczności wybiorę chyba dąb nie ze względu na walory, ale właśnie symbolikę; dąb w naszej kulturze jest najświętszym drzewem w końcu

Właśnie, nawet nie pomyślałem, że te tykwy to w kwiaciarniach sprzedają ;/ o oponie to wiedziałem właśnie z tego filmu dokumentalnego, o którym mówisz, tytuł mi wyleciał z głowy.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.visgun.pun.pl www.khorinis-liferp.pun.pl www.magicland.pun.pl www.team-poland.pun.pl www.bialyjednorozec.pun.pl